Nazaj na seznam storitev

Upravljanje sistema varnosti in zdravja pri delu ter varovanja okolja (HSE) v praksi organizacije

24. - 25. 09. 2025

 

HSE (Health, Safety, and Environment) je mednarodno prepoznana oznaka, ki se pogosto uporablja v različnih industrijah in drugih sektorjih za označevanje praks in politik, ki se osredotočajo na varnost in zdravje pri delu ter varstvo okolja. Zajema multidisciplinarni pristop, namenjen obvladovanju in nadzoru nevarnosti na delovnem mestu, okoljskih tveganj in dobrega počutja zaposlenih.

Prejmite kreditne točke

Kreditne točke IZS (Inženirska zbornica Slovenije) – Pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na usposabljanju pridobite 1 kreditno točko iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev (IZS).
TOČKE VZD: Na podlagi 5. člena in 9. člena Pravilnika o stalnem strokovnem izpopolnjevanju in usposabljanju na področju varnosti in zdravja pri delu (Uradni list RS, št. 78/19 in 164/20), se udeležba na izobraževanju v skladu z 10. členom pravilnika točkuje z 11 točkami.

Namen

Udeležencem zagotoviti celovitejše razumevanje upravljanja varnosti in zdravja pri delu, varstva pred požarom ter varstva okolja v organizaciji. 

Glavni cilji so preprečevanje delovnih bolezni in poškodb, identifikacija in obvladovanje nevarnosti, zmanjševanje negativnih vplivov na okolje ter skladnost z zakonodajo. Programi HSE vključujejo oceno tveganja, usposabljanje in ozaveščanje zaposlenih ter nadzor in spremljanje skladnosti z internimi in zunanjimi predpisi. S tem se spodbujajo trajnostne prakse, zmanjšujejo se tveganja in izboljšuje se produktivnost.

Vsebina

    • Zakonske zahteve VZD, VPP in VO: pregled zakonskih zahtev, ki jih mora delodajalec upoštevati na področjih varnosti in zdravja pri delu, varstva pred požarom in varstva okolja.
    • Pogodba s strokovnim delavcem: podrobnosti o pogodbah s strokovnim delavcem za varnost in zdravje pri delu ter varstvo pred požarom, vključujoč medicino dela (pogodbene obveznosti, razlogi za sklenitev pogodbe, pričakovanja in vodenje evidenc).
    • Interni akti: priprava internih aktov s področij varnosti in zdravja pri delu, varstva pred požarom in varstva okolja.
    • Zahteve naročnikov: pomen in vključevanje zahtev naročnikov glede varnosti in zdravja pri delu, varstva pred požarom in varstva okolja v interne akte.
    • Skrb za delovno okolje: pomen urejenega delovnega okolja, odgovornosti in pomen skrbi za delavce, delovno opremo in delovna sredstva.
    • Nadzor in ocenjevanje: načini nadzora in ocenjevanja vodij ter delavcev, zbiranje in uporaba informacij.
    • Sankcioniranje prekrškov: načini sankcioniranja različnih vrst prekrškov.
    • Upravljanje tveganj: pomembna tveganja pri upravljanju delovne sile, vključno z zaposlenimi in pogodbeniki.
    • Pogodbeniki: vloga in odgovornosti delodajalcev do pogodbenikov ter tveganja, ki jih prinaša fluktuacija delavcev in tuja delovna sila.
    • Dodatna izobraževanja: vpeljava dodatnih izobraževanj za zmanjšanje tveganj.
    • Nova tehnologija: uvajanje nove tehnologije v delovno opremo za zmanjšanje tveganja nezgod.
    Po zaključku delavnice prejmete SIQ potrdilo o udeležbi na izobraževanju.

    Udeležbo priporočamo:

      • odgovornim osebam delodajalca, ki skrbijo za naloge s področij varnosti in zdravja pri delu, varstva pred požarom in varstva okolja, oziroma vsem osebam, ki so neposredno vključene v zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja;
      • vodstvu podjetij (direktorji, vodje oddelkov in drugi vodilni kadri, ki so odgovorni za strategijo in operativno vodenje podjetja);
      • kadrovikom in vodjem človeških virov (osebe, odgovorne za upravljanje delovne sile, vključno z zaposlovanjem, usposabljanjem in nadzorom);
      • pogodbenim partnerjem in zunanjim izvajalcem (predstavniki podjetij, ki opravljajo delo za naročnike na podlagi pogodb in morajo biti seznanjeni z zahtevami glede varnosti, zdravja in okolja);
      • ostalim zainteresiranim zaposlenim, ki želijo pridobiti boljše razumevanje o pomembnosti varnosti in zdravja pri delu ter varstva okolja.

      Način dela

      • Usposabljanje obsega predavanja s teoretičnimi in praktičnimi napotki ter izmenjavo izkušenj in študije primerov.

      Kaj je bilo udeležencem tečaja posebej všeč:

      “Všeč mi je bila izvedba v majhni skupini, predavateljica ter aktivno sodelovanje ter deljenje izkušenj udeležencev izobraževanja.” Mojca Bezek, Huliot d.o.o

      “Interaktivnost in komunikacija skozi izobraževanje, ter pogovori o praktičnih primerih.” Matej Hebar, Cleangrad d.o.o.

      Lokacija izvedbe: SIQ Ljubljana, Mašera-Spasićeva ulica 10, 1000 Ljubljana.

      Dodatne informacije: Jana Žabkar, telefon: (01) 5609 863, e-pošta: jana.zabkar@siq.si  

      Obveščanje o izobraževanjih

      Bodite pravočasno obveščeni o aktualnih izobraževanjih in brezplačnih dogodkih.

      Cenimo in nagrajujemo vašo zvestobo

      Zato uvajamo Bonus zvestobe za nagrajevanje naših zvestih udeležencev.

      Več o bonusu zvestobe