Okolje in energija
Kaj pomeni EMAS?
Shema EMAS (ECO – Management and Audit Scheme – sistem okoljskega ravnanja in presojanja) je namenjena ocenjevanju in izboljševanju učinkov ravnanja z okoljem v organizacijah ter informiranju javnosti o teh učinkih. Odprtost, odkritost in periodično objavljanje preverjenih okoljskih informacij so ključni dejavniki, ki ločijo shemo EMAS od standarda ISO 14001. Okoljska izjava predstavlja glavni način seznanjanja javnosti z rezultati nenehnega izboljševanja učinkov ravnanja z okoljem in je hkrati priložnost za promocijo pozitivne podobe organizacije pri kupcih, dobaviteljih, okolici, pogodbenikih in zaposlenih. Organizacija lahko objavi tudi preverjene izvlečke iz okoljske izjave, s katerimi želi približati okoljske rezultate posameznim zainteresiranim stranem.
Zahteve za vzpostavitev, verifikacijo in registracijo sistema ravnanja z okoljem po shemi EMAS podaja uredba ES 1221/2009 s spremembami.
EMAS registrirane organizacije lahko upoštevajo pri razvoju in vzdrževanju svojega sistema ravnanja z okoljem ter poročanju o okoljski učinkovitosti sektorske referenčne dokumente (SRD) in poročila najboljših praks (Best practice report) v zvezi z najboljšimi praksami okoljskega ravnanja in kazalniki okoljske uspešnosti.
Postopek registracije
Postopek registracije po EMAS je sestavljen iz dveh delov. V prvem delu akreditiran okoljski preveritelj preveri izpolnjevanje zahtev EMAS in validira (potrdi) okoljsko izjavo. Validirano okoljsko izjavo organizacija predloži pristojnemu organu – Ministrstvu za okolje in prostor, ki preveri, ali organizacija izpolnjuje kriterije za registracijo, in organizacijo vpiše v register EMAS.
SIQ je akreditiran preveritelj za verifikacijo sistema ravnanja z okoljem po zahtevah uredbe EMAS in validacijo okoljske izjave.
Postopek verifikacije vsebuje:
- pregled dokumentacije (1.del certifikacijske presoje);
- certifikacijsko presojo;
- validacijo okoljske izjave in preverjenih informacij po uspešno izvedeni certifikacijski presoji.
Zakonodaja:
Več informacij najdete na spletnih straneh EMAS.
Sektorski referenčni dokumenti in poročila najboljših praks.
Trenutno so SRD kot sklepi komisije (EU) dostopni za:
- sektor trgovine na drobno,
- sektor turizma,
- sektor proizvodnje hrane in pijače
- kmetijski sektor.
Za sledeče sektorje so na voljo poročila najboljših praks, SRD pa so že v pripravi:
- sektor gradnje,
- sektor javne uprave,
- sektor proizvodnje avtomobilov,
- sektor ravnanja z odpadki.
Za ostale sektorje so poročila najboljših praks in SRD v izdelavi, na voljo pa se že predhodni dokumenti za:
- sektor proizvodnje električne in elektronske opreme,
- sektor proizvodnje kovinskih izdelkov,
- sektor telekomunikacij.
Kontakt
- SIQ Ljubljana
- Mašera – Spasićeva ulica 10
- SI-1000 Ljubljana
- Blanka Kaker
- M: 051 335 657
- blanka.kaker@siq.si